Soron kívüli testületi ülésre invitálta augusztus közepén a városatyákat a polgármester.
Az aggasztó sajtóhírek alapján (településeket sújtó pénzügyi nehézségek) látatlanban úgy gondoltam, hogy Nagyatád toplistás helyezése (a 100 legeladósodottabb önkormányzat listáján a 61.), s a települést fojtogató adósságteher, illetve annak megvitatása kerül napirendre.
Ezzel szemben meglepetésemre a városfejlesztési koncepció módosítása volt az egyetlen előterjesztés.
A jóléti tó környékére elképzelt beruházási szándékot, a testület egyhangúan támogatja.
Istenemre mondom, nagyon örülnék, ha a felvázolt terveknek csak a töredéke is megvalósulna, de a „légvár koncepciót” elemezve arra a következtetésre jutottam, hogy ha ez a korábban meghirdetett TDM. akkor elfelejthetjük az egészet.
Miről is van szó?
Megjelent egy Andersen a sok új közül, s a korszerűtlen „toronyórát lánccal” helyett, öt csillagos víz alatti szállodát vizionál Nagyatádon a jóléti tó mellé.
„A 173 darab klimatizált szoba mellett 6 lakosztály épülne, melynek egy része a vízfelszín alatt kialakított szinteken helyezkedne el. Minden lakosztály panorámaüvegén keresztül páratlan látvány nyílik a medencében kialakított tengeri élővilágra. A szálloda karéjai közé egy 9,5 méter mély tengeri akváriumot építünk, melyhez a sós vizet édesvízből állítjuk elő. Az akváriumban búvármerülésre is lehetőségük lesz a vendégeknek. Vendégeink gyógyulását nem gyógyszerek alkalmazásával, sokkal inkább alternatív gyógymódok alkalmazásával kívánjuk elősegíteni. Hidroterápiás kezelések, súlyfürdő, lézerterápia, aroma- és fényterápia, iszappakolás, mágnes terápia, oxigén terápia, só kabin, ezüst- és aranyionos kezelések, hő terápia, elektroterápia, galvánfürdő, váltófürdő, gyógy pakolás, talpreflexológia, gyógy masszázs, méregtelenítő terápiák, vízterápia. A parkban a legkülönbözőbb szórakozási és sportolási lehetőségek közül választhatnak a vendégek, mint például teniszezés, golfozás, futás, és squasolás.
Lesz még magán-helikopter leszállóhely, fodrász, kozmetika, lábápolás, szivarszoba, vízesés, növénysziget, könyvtár, búvárközpont, jóga, csontkovács, energetikai kezelés, wellness galéria fitnesszel, étterem, kávézó-bár, éjszakai bár+karaoke, pálmabár, szauna világ> finn, svéd, orosz, törökfürdő, jégbarlang, só barlang, aroma, bioszauna”,
s minden egyéb, ami szem szájnak ingere.
Nos, ez az igen fantáziadús „beruházási ajánlat” bármennyire is hihetetlennek tűnik, Nagyatádon jelent meg.
Van egy olyan tanulmányterv új köntösben, más ajánlatával, ami nem valósult meg sem Kiskunhalason, sem Bonyhádon, de megvalósult a Fiji szigeteken, továbbá világszerte Dubai - Abu Dhabi-g sok-sok „víz alatti” luxushotel.
Nálunk ez úgy történik, hogy az ingatlan forgalmazók megszerzik a szükséges nagyságú területet, lesz egy módosított és jóváhagyott rendezési terv, s lehet kilincselni, hogy mindezt jó haszonnal eladják valakinek. Természetesen ezeknek a cégeknek nincsen pénzük a megvalósításra, miközben az önkormányzatok lassan elvesztik összes belterületi ingatlanjaikat, s persze a végén sem a víz alá, sem a víz fölé, de még a levegőbe sem épül semmi.
Gondoljunk a közelmúlti „szerényebb” ajánlatokra. Épül a szálloda a fürdő, vagy a templom mellé? Elindult a korábban megvásárolt kastély felújítása?
Az ajánlattevő egy tavaly nyáron alakult 500 ezer forint jegyzett tőkéjű Kft. Tulajdonosi körében és anyagi helyzetében az óta nem történt változás.
A vizionált szálloda 10 milliárdot meghaladó forrást igényelne. Az üzleti tervről és a forrás biztosítójáról ez idáig nem esett szó. Talán üzleti titok?
Gondolkodjunk egy kicsit. Tegyük fel, hogy akad egy dúsgazdag habókos dubai sejk, aki saját víz alatti szállodát szeretne. Ide építtetné Nagyatádra, s hozná repülővel és helikopterrel a Kárpát medence közepére a barátait, rokonait hamis tengervízzel töltött akváriumban cápákat nézegetni?
Ugye ezt senki nem gondolja komolyan?