Új parancsnoka van a városi tűzoltóságnak, adta hírül a Nagyatádi Televízió. A közelmúltban megbízott új parancsnok szerződésén még meg sem száradt a tinta, egy sajnálatos sérülés miatt, már is újabb vezető után kellett nézni. Életerős fiatalemberről lévén szó, remélhetően egykettőre meggyógyul, és ismét csapata élére állhat. Ezért és néhány egyéb apróságért nem értem a történteket. A megbízott új ideiglenes parancsnok nem más, mint a barcsi tűzoltóság állományának több éve kinevezett vezetője.
Mi nem érthető ezen, mondhatja bárki. Az elmúlt húsz évben volt már (és van is) Nagyatádnak barcsi illetőségű országgyűlési képviselője, vízmű vezetője, választókerületi elnöke, önkormányzati üzem vezetője, stb. stb. Akkor miért ne lehetne barcsi a tűzoltó parancsnok is. Nos, ugyan nem értem miért ez a különös „szomszédvári” vonzalom, de nem bánnám azt sem, ha a polgármesterünk is barcsi lenne, csak rendpárti lévén szeretném, ha végre minden az érvényes előírások (urambocsá; törvények) szerint történne.
A döntéshozó testület bizonyára körültekintően és megfontoltan döntött ezen megoldás mellett, de az előzményekre, és a kialakult helyzetre tekintettel felmerült bennem néhány nem költői kérdés.
A fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló 1996. évi XLIII. törvény (ami az önkormányzati tűzoltóságokra is vonatkozik) 50.§ (1) bek. rendelkezik a megbízásról.
„Az ideiglenesen megüresedett szolgálati beosztás ellátásával, illetőleg a szolgálati beosztás ellátásában tartósan akadályozott személy helyettesítésével, továbbá a hivatásos tagjának szolgálati beosztáshoz nem tartozó feladatkör ellátásával a hivatásos állomány arra alkalmas tagja átmenetileg megbízható”.
A pályázat kiírva, s minden bizonnyal rövid időn belül kinevezett parancsnoka lehet a nagyatádi állománynak. A jelenlegi helyi állományban közel fél tucat megbízásra, ill. helyettesítésre „alkalmas” tűzoltó található. Természetesen ez nem jelenti azt, hogy mindegyikük pályázni is készül, s az sem biztos, hogy mindegyik szimpatikus a szakmai felügyelet számára, ami az „egyetértést” illeti. A helyi vezető munkáltatója azonban Nagyatád Város Önkormányzata, ill. képviselő testülete, ha úgy jobban hangzik, polgármestere.
A vonatkozó törvény 42. §(1) bek. rendelkezik az állományba tartozásról és szolgálatteljesítésről.
„A hivatásos állomány tagja annak a szervnek az állományába tartozik, amelybe őt a kinevezési okmányban felvették, és szolgálatát is (meghatározott kivételekkel) ott teljesíti”
A Nagyatádon megbízott barcsi parancsnokot kinevezésekor barcsi állományba vették fel. Munkáltatója a barcsi önkormányzat. A „meghatározott kivételekkel” felsorolás egyikébe sem illik megbízása, nem nagyatádi állományú, s barcsi a munkáltatója. Egy más állományba tartozó, kinevezett parancsnok megbízása idegen állományba? Ésszerű és szabályos ez?
Lehet, hogy a szakmai felügyelet már új dimenziókban jár, és az előkészületek alatt álló új struktúrában gondolkodva teszi meg kezdeti lépéseit? Na de pillanatnyilag még nem hatályosak az új törvények. Miért adja ehhez áldását a tulajdonos önkormányzat? Mi az oka? Ki érti ezt?
Látszólag vihar egy pohár vízben, de kérem, aki tudja a választ ossza meg velem (velünk)!