Az időjárás várható alakulásáról számtalan csatornából értesülhetünk, de a helyhatósági választások Nagyatádon várható következményeiről nem adnak hírt a médiák. Pedig az érdeklődő választópolgárok szívesen olvasnának a Pirkadatban, vagy hallgatnának a helyi TV-ben a történtek elemzéséről, a hogyan továbbról. Na de ami késik, az nem múlik, a héten több mindenre fény derülhet.
Az elmúlt héten a korábbiaktól eltérően az ünnepélyes alakuló ülést megelőzően átadták megbízó levelüket az új testületi tagoknak. Már az indulás is szolgált új elemmel, mert nem emlékszem arra, hogy a korábbi huszonöt év során egy képviselő is hiányzott volna a mandátum átvételekor. Ezúttal két nagyon elfoglalt (fontos) ember is távol maradt a beiktatási aktustól, ami rossz ómen. Korábbi jegyzeteimben már említettem, hogy a 2010-2014-es ciklusban, korábban soha nem tapasztalt hanyagság ütötte fel a fejét, mert oly mértékben megnövekedtek a képviselői hiányzások, hogy több esetben elmaradt a bizottsági, ill. testületi ülés.
Nem gond, ha netán sok funkcióval bíró nagyon elfoglalt emberek nyerik el a választók bizalmát, de mi a fészkes fenének vállal közéleti szerepet az olyan, aki nem képes eleget tenni a képviselőséggel járó kötelezettségeinek?
A hiányzásokból eredően okkal feltételezhető, hogy az előterjesztések kellő tanulmányozására sem juthat ideje az ilyen képviselőnek, hát még az esetlegesen szükséges egyéb informálódásra.
Mi várható a történtek után? Az közismert, hogy a városlakók többsége (53%-a) ahogy az ország sok településén szintén, sajátosan értelmezve a demokráciát távol maradt az urnáktól, s bármennyire is kívánatos volna, már sohasem lesz 98%-os részvételi arány, mint a Kádár éra „kötelező” korszakában. Az viszont egyértelmű, hogy a távolmaradók elveszítik azon jogukat, hogy a ciklus során bármilyen oknál (szemétdíj, vízdíj, távhő díj, iparűzési adó, stb.) fogva elégedetlenek lehessenek, ill. annak hangot adjanak. Zakson, mondhatja erre bármelyik „tüntető”, de akkor ne Tessenek áhítozni semmiféle korszakváltásra, valódi rendszerváltásra és legitim országos, megyei, vagy települési vezetésre, mert a nyertesek továbbra is csupán a választásra jogosultak 10-27%-ának támogatásával képviselik a lakosság 100%-át.
Ki ma a legpesszimistább? A tájékozott optimista, mondja a legfrissebb pesti szólás! Nos, szerencsére Nagyatádon ebből van a legkevesebb, de ez nem ad okot a derűlátásra a tájékozatlanoknak sem.
A korábbi jegyzetemben röviden felvázolt buktát követően a vesztes kormányzópárt hajójáról várhatóan nem csak a patkányok fognak leszállni, annak ellenére, hogy a hajó csak léket kapott, de nem süllyedt el. A kapitány az ünneplő időszak ellenére dicséretre ugyan nem, de dorgálásra (netán jogos elmarasztalásra) annál inkább számíthat.
A hajólegénység létszámának csökkenésével, s kormányos váltással is számolhatnak a megfogyatkozott szimpatizánsok, s körzetünk KDNP-s képviselőjére komoly tehertételként hárul majd, hogy elegendő lelket leheljen a kudarctól leeresztett helyi FIDESZ szervezetbe.
A korszakváltó kulcs elvesztése ellenére sem kizárt azonban egy újabb paktum, természetesen már egészen más feltételekkel, melyet ezúttal a többségbe került polgármester diktál. Lehet, hogy nem is lesz titkos, nem is foglalják írásba, s több mint valószínű, hogy a „beavatottak” létszáma is erősen csökken. Várhatóan nem lesz alpolgármesteri és bizottsági létszámcsökkentés, és változatlan marad a felesleges (de jól fizetett) alelnökök száma is. A szembetűnő változás csupán annyi lesz, hogy a pozíciók zömét ezúttal a gesztenyések fogják betölteni. Büntibe mennek a korábbi akadékoskodók, kekeckedők, s további „jutalmazásra” számíthatnak a kollaboránsok.
Az alázás mértéke nagyban függ az esetleges fentről jövő ultimátumoktól, de illúziói ne legyenek az öntudatos szavazóknak sem, mert az „Együtt tovább Nagyatádért” helyett továbbra is a zsákmányszerzés lesz a legfőbb cél.
Ezzel együtt kecsegtető, de gondterhelt időszak vár új testületünkre, mivel a település lakói nem fogadták meg a kormánypárti intelmeket. Jár majd a bőséggel érkező uniós keretekből Nagyatádnak is, csak az a kérdés, hogy JUT is e belőle? Mert ugye a pályázatokhoz önrész is szükségeltetik, aminek híján van a településünk, viszont a hitelek felvételéhez kormányzati engedély kell. A fennálló törvény értelmében változatlanul „nullás” költségvetést kellene készíteni, de ahogy tavaly sem, úgy várhatóan idén sem fog sikerül az alaposan megkurtított intézményi struktúra ellenére. A polgármesteri vetélkedőben alul maradt kormánypárti jelölt megkapja majd a „magas labdát” (de valószínű már nem alpolgármesterként), aztán a ciklus végén várhatóan elviheti a balhét az esetlegesen elmaradó fejlesztésekért. Lehet, hogy másképp lesz, de hát időnként a meteorológusok is tévednek.
Napsütésre vágyunk, s bár nem felhőtlenek a kilátások, azért Hajrá Nagyatád!