Bizony, nem csak látni, de fizetni is fogják. Ahogy ősszel a sárguló levelek, úgy fognak hullani a postaládákból a befizetésre szolgáló sárga csekkek, csak még azt nem tudni, hogy milyen címen (ingatlan, kapu, füst, kémény, stb. adó) kell majd „szponzorálni” a városkasszát a felhalmozott gigantikus adósság törlesztéséhez.
Amint az várható volt a bizottságok jóváhagyták a hitelkiváltási előterjesztést, s ezért holnap a testület is asszisztál a városvezető újabb barbatrükkjéhez. Igaz, hogy a 24. órában jelenleg nem látszik más megoldás, de az elmúlt évek hibás pénzügyi gazdálkodásához felelőtlenül felvett, és jórészt működésre eltapsolt hitel visszafizetését teljes egészében a következő generációk nyakába varrni, arcátlanság.
Az adósság törlesztését hat éven keresztül szüneteltetni, s bele sem kóstolni az odakozmált levesbe? Áttolni a döglött lovat az unokáink telkére?
Most már egyértelmű, hogy a polihisztor apparatcsiknak kiképzett exSomogyértes alelnök ezt is megengedheti magának.
Miért?
Mibe került a kötvény, mibe kerül az újjal történő kiváltás?
Nem érzékeltem a bizottsági kérdésekben, észrevételekben a jelen esetben okkal felvetődhető kételyeket, aggályoskodó véleményeket, pedig sok minden maradt homályban. Az előterjesztő lazán elsiklott a „mibe kerül a kötvénycsere” kérdés mellett. Az ilyenkor szokásos banki technikai, bonyolítási költség merül fel. Arról, hogy ez mit jelent és volumenében mennyi többletköltség terheli a hitelfelvevőt, egy szót sem ejtett.
A három éves türelmi idő kérdésének megválaszolása is dajkamesével végződött. Ki tudnánk fizetni a törlesztő részleteket, mondja az előterjesztő, de nem akarjuk. A 2009. év végén lejárt türelmi idő után egy félévi részletet tudott kifizetni az önkormányzat, miközben tetemes egyéb „hátralékos” számlát halmozott fel, s jelenleg is komoly likviditási nehézségekkel küszködik.
A helyzet egyértelmű, hogy az adósságrendezés elkerülése végett kell új szerződést kötni (cca. 10 millió Ft. költséggel), mert a város 1.5 éve nem tud fizetni, de a banknak nem lehet érdeke az adós önkormányzat „beborítása”
A nagyatádi kötvény is, mint sok más önkormányzaté valójában burkolt hitel, zártkörű kötvényprogramba csomagolva. A kibocsátás (hitelfelvétel) számos egyéb költséggel jár, mert felmerülhet a banki jutalék, a közvetítői jutalék, a jogi tanácsadás díja, a közjegyzői díj, a pénzügyi tanácsadói díj, a fordítási díj (osztrák bank megköveteli a németre fordítást), jelzálog bejegyzési (törlési) díj, stb.
Elővéve a hamarosan ismét aktuálissá váló kötvény kibocsátási banki ajánlatokat, a 2007. júliusi 27.-i ajánlat úgy gondolom tanulságul és iránymutatásul szolgálhatna a mostani döntéshozók számára.
Vajon mitől lett nyertes a legmagasabb kamattal és egyszeri díjjal (9 millió Ft.) pályázó hitelfolyósító?
Az, hogy a jelenlegi svájci frank (CHF) alapú kötvényt CHF-re cseréljük, ráadásul 15 helyett 25 év futamidőre, még nem jelent megtakarítást, csupán időnyerést. A három év múlva esedékessé váló törlesztő részlet ugyan alacsonyabb lesz, mint a jelenleg aktuális, de a 25 évre növekvő futamidő több százmilliós többletköltséget eredményez az adós önkormányzat terhére. Az új szerződés megkötésével együtt járó újabb cca. 10 millió Ft. kiadásról nem is beszélve.
Az országos méreteket öltött önkormányzati kötvénykibocsátás „értelmi szerzői” és a hatalmas közvetítői jutalékok kedvezményezettei máig ismeretlenek. Csak a PSZÁF tekinthetne a paraván mögé, de nem teszi. Ha mégis, az információt a banktitok szabályai szerint kezeli. Ki van ez találva, de azért el lehet játszani a gondolattal, hogy a korábbi években ugyanazon helyen Somogy+Baranya+Kaposvár+Pécs…? által felvett sok milliárdért ki és mennyi jutalékot kapott?
A miértre, és néhány apróságra tudom, de inkább a kommentelőktől akarom hallani a választ. Remélem, ez a nem mindennapi esemény eléri ingerküszöbüket, erőt vesznek bátortalanságukon (tisztelet a kivételnek) s megosztják kendőzetlen véleményüket a mostanában nem csekély létszámú olvasóval.
Eszembe jutottak a legutóbbi választás előtt megjelent nagyatádi „felmentői” üzenetek;
„Nagyatádon is eljött a változás ideje, azt kell megvalósítanunk, amit az emberek akarnak”
„felszólítjuk Ormai Istvánt: azonnal állítsa le a nagyatádi polgárok vagyonának elkótyavetyélését”
„zárjuk le a nagyatádiaknak egyre több kárt okozó Ormai korszakot”
Nem sorolom tovább, de kérdem én;
Biztos, hogy ilyen változást vártak, ezt akarják a Nagyatádiak?
A növekvő adósság, a csökkenő ingatlan fedezet a kótyavetyélés megállításának menete?
Mikor zárjuk le a nagyatádiaknak egyre több kárt okozó Ormai korszakot? 28 év múlva?